Tarihçe | kebo.com.tr

Tarihçe

1996 yılında Antakya/Hatay’da 45 m2 bir alanda aile işletmesi olarak başlayan Kebo maceramız, yıllar içinde sürekli olarak kendimizi geliştirerek devam etmektedir.
Ülke mutfak kültürü içerisinde önemli bir yere sahip olan Hatay mutfağının önemli bir unsuru haline gelen Kebo, 2012 yılında kendi üretim tesislerinin kurulmasıyla beraber ulusal bir marka olmanın altyapısını oluşturmuştur. Kebo, 2016 yılından itibaren ise tüm Türkiye çapında şubeler açmaya ve franchise vermeye başlamıştır.
Doğal ve kimyasal katkısız ürünleri, farklı damak tadı, kalite ve hizmet standartları, trendy şube konseptleri ile gıda ve hizmet sektöründe emin adımlarla ilerleyen Kebo, %100 Türk markası olarak sadece ulusal değil, uluslararası alanda da sektörde yer alma iddiası taşımaktadır.
Gerek ürünleri gerekse şube tasarımları ile fast food sektörüne yeni ve farklı bir boyut getiren Kebo, yatırımcısına da başta global markalar olmak üzere diğer franchise sistemi ile çalışan firmalara oranla daha az yatırımla daha fazla kar imkanları sunmaktadır.

Loading...